Jakie warzywa i owoce jeść w czerwcu


Czerwiec zbliża się wielkimi krokami. Miesiąc ten kojarzy się z gorącym słońcem, wakacjami i prawdziwym wysypem świeżych warzyw i owoców. To naprawdę świetny okres, dzięki temu naszą dietę wzbogacimy naturalnymi witaminami i przede wszystkim naturalnym smakiem . Do tego niskie koszta takich produktów tylko zachęcają do ich zakupu i jedzenia.

Natura vs sztuczna uprawa
Większość warzyw i owoców możemy kupić przez cały rok w sieciach hipermarketów. Nie oznacza to, że przez cały rok kupimy zdrowe i smaczne warzywa. Sądzę, że większość zna smak, a raczej jego całkowity brak w momencie kiedy konsumujemy zimą np. szklarniowe pomidory hodowane na wacie...



Szklarnie, tunele, folie zapewniają możliwość wyhodowania wielu  warzyw i owoców, niestety taka hodowla poza sezonem wiąże się ze "sztucznym" zmuszaniem roślin do ich wzrostu. Dlatego hodowcy stosują sztuczne nawozy i inne środki. Równocześnie produkt taki pozbawiony jest w dużym stopniu witamin, minerałów i smaku, a przecież to właśnie smak sprawia, że potrafimy czerpać przyjemność z jedzenia. Dodatkowo nasz organizm przyjmuje wiele toksyn czy pozostałości po opryskach, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Dlatego warto wybierać i kupować warzywa i owoce, na które aktualnie jest sezon.

Jakie warzywa pojawią się w czerwcu


Kalarepa (pierwsza połowa czerwca)
Najbogatszą w witaminy i sole mineralne częścią rośliny są młode liście, które pod względem wartości odżywczych znacznie przewyższają samą zgrubiałą łodygę. Kalarepa zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C.


Truskawki (pierwsza połowa czerwca)
Truskawka posiada więcej witaminy C niż cytryna, czy grejpfrut. Zawarta w niej witamina PP reguluje m.in. dotlenienie krwi. W truskawkach znajduje się bogactwo soli organicznych, poprawiających przemianę materii i pektyn, oczyszczających jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływających na naturalną florę bakteryjną.
 
Czereśnie (druga połowa czerwca)
Czereśnie zawierają dużo potasu. Ich jedzenie pozytywnie wpływa na nerki i serce. Obniżają znacznie poziom kwasu moczowego we krwi, dzięki czemu spada ryzyko chorób reumatycznych. Czereśnie zawierają dużo jodu (330mg na 100g), który wzmaga produkcję hormonów tarczycy.

Młoda marchew (pod koniec czerwca)
Marchew zawiera witaminę A, która odpowiada za wzrost u dzieci, a dodatkowo witaminy z grupy B, wit. C, E, K i PP.  Wpływa korzystnie na cerę i urodę, a osobom starszym wygładza zmarszczki i dodatkowo za sprawą beta-karotenu, pozytywnie działa na wzrok. Marchew wpływa również na obniżanie poziomu tłuszczów we krwi. Zawarta w niej celuloza pomaga pozbyć się szkodliwego cholesterolu, co czyni ją skuteczną ochroną przed miażdżycą i chorobami wieńcowymi.

Młody kalafior (pod koniec czerwca)
Kalafior zawiera  witaminę C, K, B1, B2, B6, PP, jod, fluor, potas, wapń, magnez, cynk. Jest smacznym, najłatwiej strawnym warzywem wśród kapustnych. Ma właściwości przeciwrakowe, stwierdzono w nim obecność sulforanu pobudzającego enzymy o działaniu przeciwnowotworowym. Inne związki znajdujące się w kalafiorze zwiększają zdolność wątroby do neutralizowania  toksycznych substancji.

Młode brokuły (pod koniec czerwca)
Brokuły zawierają przeciwutleniacze chroniące nasze serce i układ krwionośny, dzięki uelastycznieniu ścian komórkowych. Posiadają wysoką zawartość chromu i zaleca się go osobom, które chcą schudnąć i tym, które mają problem z dużym łaknieniem na słodycze. Są źródłem żelaza, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, dlatego zaleca się ich jedzenie osobom cierpiącym na anemie.

Botwinka (pod koniec czerwca)
Botwinka zawiera duże ilości witaminy A, C oraz żelaza - dlatego wskazana jest szczególnie wegetarianom. Zupa albo sałatka z liści botwinki odtruwa i odkwasza organizm. Do tego jest łatwo strawna i orzeźwiająca.




Dodatkowo w czerwcu kupimy świeże:
Warzywa: natka pietruszki, rukola, rzodkiewka, sałata, szczaw, ziemniaki.

Pierwsze zbiory: bobu, cukinii, fasolki szparagowej,ogórków, selera, szparagów, szpinaku, ziemniaków. Pod koniec miesiąca zielony groszek i groszek cukrowy.

Owoce: agrest, wiśnie. Pierwsze zbiory śliwek i porzeczek.

Oczywiście jest to średnia, ponieważ zbiory zależą od aktualnej pogody, średniej temperatury, ilości słońca, deszczu czy przymrozków.