Paznokcie zbudowane są głównie z włóknistego białka - keratyny, wysoce odpornej na czynniki fizyczne i chemiczne. Paznokcie stanowią jedną z najmocniejszych tkanek organizmu człowieka.
- Żółte i zgrubiałe paznokcie mogą być objawem grzybicy.
- Gromadzenie pod paznokciem zanieczyszczeń, może być przyczyną usunięcia płytki paznokciowej.
- Zmiana kształtu, struktury lub koloru paznokci.
- Białe smugi wzdłuż paznokcia, mogą sygnalizować zaburzenia pracy serca.
Przyczyny chorych paznokci
Tworzenie Bruzd na paznokciach, może być przyczyną niedoborów witamin z grupy B, głównie H-biotyny (witamina B7).
Znaczące źródła Biotyny w diecie: Podroby (wątróbka), produkty zawierające mąkę sojową, żółtka jaj, orzechy włoskie i ziemne, sardynki.
Wysuszenie i łamliwość paznokci, może być spowodowana niedobrem wapnia.
Znaczące źródła Wapnia w diecie: Mleko i przetwory mleczne, mleko w proszku, parmezan, żółte sery, szprotki, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe z pełnego ziarna.
Zanakocica, czyli zapalenie wału paznokciowego, może być spowodowana niedoborami Witaminy C lub kwasu foliowego.
Znaczące źródła witaminy C w diecie: Czarna porzeczka, truskawki, kiwi, dzika róża, owoce cytrusowe, pietruszka, papryka, warzywa kapustne, ziemniaki.
Znaczące źródła kwasu foliowego w diecie: Wątróbka, ciemnozielone warzywa liściaste.
Białe plamki na paznokciach, mogą być przyczyną niedoboru cynku.
Znaczące źródła cynku w diecie: Mięso i przetwory, wątróbka, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe z pełnego ziarna, orzechy.
Główną przyczyną grzybicy paznokci, jest noszenie obuwia niskiej jakości. Materiał użyty do budowy buta (np. sztuczna skóra) nie odprowadza powietrza, przez co stopy pocą się. Ciepło i wilgoć to świetne środowisko dla rozwojów grzybów.
Jak możemy pomóc
Wyżej wymienione witaminy i minerały skutecznie przyczyniają się do poprawy jakości paznokci i pomagają utrzymać je w zdrowiu. Witaminy z grupy B - przede wszystkim biotyna - współdziałają z witaminami C i E w budowaniu keratyny i innych białek niezbędnych do wzmocnienia paznokci. Do budowy paznokcia, tak jak i do tworzenia szkieletu potrzebny jest wapń. Oleje rybne, olej lniany lub olej z wiesiołka dwuletniego zawierają dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Odżywiają one paznokcie, nawadniają i zapobiegają złamaniom.
Jeśli chcesz poprawić jakość swoich paznokci, polecam wprowadzenie produktów do swojej diety, które podałem w znaczących źródłach. Bowiem to prawidłowe odżywianie naszego organizmu jest podstawą, aby utrzymać paznokcie w zdrowiu.
Pamiętajmy, że zmiany nie nadchodzą z dnia na dzień. Potrzeba kilku tygodni, aby zaobserwować pozytywne skutki związane ze zmianą diety lub wprowadzeniem suplementacji.
Proponowana suplementacja
Uwagi i ciekawostki
- Niewycinanie skórek, chroni w większym stopniu przed bakteriami i grzybami.
- Aby poprawić stan paznokci dodatkowo możemy pić herbatę ze skrzypu polnego lub liści pokrzywy.
- Weterynarze od dawna stosowali biotynę, w celu wzmocnienia końskich kopyt, które zbudowane są z keratyny.
- Możemy zakładać rękawiczki podczas prac domowych, w których używamy środków chemicznych, dzięki temu paznokcie nie będą wystawione na bezpośrednie działanie szkodliwych substancji.