ABC - aktywności fizycznej, jak zacząć





















Temat fitness jest bardzo obszerną dziedziną. Wiele osób zaczynając swoją przygodę z siłownią lub innymi formami aktywności fizycznej może popełniać podstawowe błędy. Chyba nic tak nie demotywuje jak brak efektów, kontuzje czy kiepskie samopoczucie po skończonej sesji treningowej. Wówczas bywa tak, że zniechęcamy się do dalszych treningów, w końcu coś co miało sprawiać nam przyjemność, staje się uciemiężeniem w imię naszych postanowień i trendu bycia fit. Dlatego dziś, przedstawie Wam kilka wskazówek na dobry początek.

1. Rodzaj aktywności fizycznej - Nie ważne jaki rodzaj aktywności wybierzesz na początek. Może to być basen, może być jogging w parku, może to być siłownia lub sala fitness. Ważne, aby rodzaj wysiłku fizycznego jaki wybierzemy podobał się nam. Nie można efektywnie trenować, wówczas kiedy nie lubimy czegoś i nie podoba nam się dany rodzaj treningu. Szybko się zniechęcimy, a każde wyjście będziemy traktowali jako mus tylko po to, aby odhaczyć wykonanie treningu. Pamiętajmy, że przede wszystkim chodzi o przyjemność i satysfakcję. Jeśli nie wiesz co Ci się podoba, wypróbuj różne formy aktywności i sam oceń, który rodzaj przemawia do Ciebie najbardziej, a dopiero później wykup miesięczny karnet lub podpisz umowę na kilka miesięcy.
      
2. Wybór miejsca - Również lokalizacja spełnia ważną rolę. Warto zorientować się jakie obiekty fitness znajdują się w naszej okolicy. Wybór "fajnego" klubu, który znajduje się na drugim końcu miasta, nie będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy napięte harmonogramy dnia. I pomimo euforii jaka będzie nam towarzyszyła w pierwszych tygodniach to w dalszym etapie wizja 40 minut spędzonych w korkach na dojazd może być skuteczną wymówką do wyjścia z domu.

3. Odzież - Kluczowym

elementem jest poczucie pełnego komfortu podczas treningów. Dlatego ubierając się na trening wybierzmy taki rodzaj ubrań, w których czujemy się atrakcyjni i komfortowo. Jeśli założymy  za krótką koszulkę to zapewne będziemy się krępować wówczas wtedy kiedy niechciane wałeczki przypadkiem zostaną wystawione na światło dzienne lub zbyt obcisłe spodnie, które sprawią, że nie wykonamy przysiadu w obawie przed ich rozdarciem. Idealny strój to również taki, który nie ogranicza nam swobody ruchów, dzięki temu możemy się skupić na tym co robimy, a nie na tym, aby uciec w najciemniejsze miejsce, gdzie nikt nie będzie patrzył.

4. Obuwie - Odpowiedni dobór obuwia odpowiada za 2 aspekty, nie licząc tych estetycznych ;) Po pierwsze, jest przedłużeniem naszych możliwości fizycznych po drugie, zabezpiecza nasze stawy przed ich nadmierną eksploatacją. Zbyt płaskie i twarde buty będą w znacznie mniejszym stopniu amortyzowały przeciążenia w stawach kolanowych i kręgosłupie jakie następują np. podczas biegania. Co zaowocuje problemy ze stawami, szczególnie w przypadku osób z nadwagą. Dobrze wyprofilowany but, dobrany pod naszą stopę sprawi, że nasz organizm będzie mógł wykonać dłuższy i cięższy trening przy mniejszej eksploatacji naszych stawów i kręgosłupa.

5. Dobór ćwiczeń - Decydując się na aktywność fizyczną, dobrze jest sobie odpowiedź na pytanie, dlaczego i po co chcemy to robić. Jeśli jesteś z grona osób, które chcą się zwyczajnie rozruszać i nie oczekują spektakularnych efektów to zastosuj się do punktu 1. Jeśli jednak wyznaczysz sobie konkretny cel, to dobrze wybrać takie ćwiczenia lub taki rodzaj zajęć, który możliwie najskuteczniej zaprowadzi nas do upragnionego celu.

6. Intensywność - Stopień intensywności treningu jest bardzo indywidualny i uzależniony od wielu czynników takich jak wiek, rodzaj wykonywanej pracy, ilość snu, wydolności organizmu. Dla osoby, która prowadzi siedzący tryb życia i pracuje w biurze, już 3 sesje treningowe w tygodniu po 30 minut będą krokiem milowym. Jeśli mamy słabszy dzień nie rzucajmy się na głęboką wodę, skróćmy czas sesji treningowej, zmniejszmy jej intensywność lub ilość kg jakie podnosimy. Odpowiednia dobrana intensywność to taka dzięki, której kończymy trening pełni endorfin i energii. Jeśli jest inaczej i czujemy się bardzo zmęczeni lub senni to znaczy, że nasz trening był zbyt intensywny.