Wpływ wysokiej temperatury na trening


Lato rozkręciło się w pełni. Wysoka temperatura i żar z nieba sprawia, że wielu z nas wybiera sesję treningową w chłodnym basenie. Ci, którzy kontynuują klasyczne treningi siłowe nie mają łatwo. Zadyszka, wzmożona potliwość, mniejsza moc to tylko niektóre bonusy, których doświadczamy na nieklimatyzowanych siłowniach. Czy wysoka temperatura sprzyja kształtowaniu sylwetki czy też nie ?

Temperatura, a nasz organizm
Nie ma jednej stałej temperatury, którą utrzymuje organizm ludzki. Przyjęło się, że optymalna temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6°C. Po części to prawda, a po części nie. Po pierwsze ważne jest miejsce, w którym będziemy mierzyć temperaturę. Po drugie, dochodzą różne czynniki, które mają bezpośredni wpływ np. temperatura otoczenia, pora dnia, stres, głód, zmęczenie. Po trzecie, każdy organizm jest inny i tak u niektórych optymalna temperatura wynosi 36,4°C, natomiast u innych optymalna to 37°C.

Temperatura ciała, a miejsce pomiaru:
  • pod pachą: u dzieci małych w pachwinie 36,4°C (35,5–37°C)
  • na skórze czoła: 36,4°C
  • w ustach: 36.8°C
  • w odbycie: 37,6°C
  • w uchu: 37,6°C
  • w pochwie: 37,6°C.
Wpływ wysokiej temperatury na organizm ludzki podczas treningu
Podczas treningu temperatura ciała wzrasta o około 1°C. Ma to związek z wieloma czynnikami, ale głównie opiera się to o wzmożone wydzielanie energii przez nasz organizm, w celu wykonania pracy jaką zleciliśmy naszemu ciału. Jak wiadomo z lekcji fizyki energia kinetyczna, może zamienić się w energię cieplną i tak właśnie jest w tym przypadku. Wyższa temperatura otoczenia przekłada się na zwiększoną temperaturę ciała i szereg, różnych reakcji organizmu, które należy rozpatrywać pod różnymi kątami.

Wysoka temperatura zwiększa ciśnienie krwi i tętno - w porównaniu do tego samego wysiłku w niższej temperaturze otoczenia.

Masa: Trening na zwiększenie masy ciała opiera się na podnoszeniu dużych obciążeń z mniejszą ilością powtórzeń. Zazwyczaj dobieramy ciężar tak, aby ostatnie powtórzenie, było ostatnim możliwym do wykonania w danej serii. W praktyce wysoka temperatura wymusza silniejszą pracę całego układu krwionośnego co może się przekładać na walkę naszego organizmu nie tyle z ciężarem co z zadyszką, która może nas dopaść. I tak możemy czuć niedotrenowanie ponieważ nasze mięśnie miały moc, aby wykonać dodatkowe powtórzenia, za to wydolność naszego organizmu na to nie pozwoliła. Dodatkowo spalamy większą ilość kalorii, co u osób, które mają problemy z ich uzupełnianiem będzie to niewątpliwie minus.

Rzeźba: Trening na rzeźbę opiera się na wykonywaniu ćwiczeń z większą ilością powtórzeń i mniejszym obciążeniem. Do tego spalanie tkanki tłuszczowej w dużej mierze oparte jest na utrzymywaniu pewnego przedziału tętna (w przypadku cardio 65-75% HRmax). I tak dzięki wysokiej temperaturze potrafimy zapewnić takie przedziały tętna do tego trenując lżej. To duży plus, ponieważ możemy podnosić mniejsze obciążenia, ćwiczyć z mniejszą intensywnością, a tkanka tłuszczowa będzie równie efektywnie spalana.

Wysoka temperatura zmniejsza wydolność organizmu

Zmniejszona wydolność jest efektem wzmożonej pracy układu krwionośnego, zwiększonego zapotrzebowania na tlen i szeregu procesów dzięki, którym nasz organizm jest schładzany i zabezpieczony przed uszkodzeniem. Mówiąc w skrócie, mamy mniej energii do zrealizowania właściwego treningu. Dlatego wysoka temperatura nie sprzyja biciu rekordów i łamaniu barier. Za to z pewnością jeśli zaciśniemy zęby, a treningi będą równie intensywne co w chłodniejsze dni, to takie podejście pomoże nam zbudować większą wydolność organizmu.

Wysoka temperatura wzmaga potliwość i straty minerałów

Organizm w momencie, kiedy dochodzi do przegrzania musi się schłodzić, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego zaczynamy się pocić. Woda schładza kilkudziesięciokrotnie lepiej niż powiew wiatru. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do ścinania białka, a w konsekwencji śmierci (co świetnie możemy zaobserwować kiedy robimy jajecznicę). Wraz z wodą pozbywamy się bardzo cennych minerałów głównie sodu oraz potasu - które regulują zawartość wody w komórkach oraz wapnia i magnezu, mający silny wpływ na układ nerwowy. Dlatego prawidłowe nawadnianie będzie bardzo ważne kiedy trenujemy w wysokiej temperaturze. Również warto zwrócić uwagę na zawartość minerałów w wodzie, ponieważ woda nisko zmineralizowana z pewnością nie uzupełni nam strat minerałów podczas wysiłku fizycznego. Warto również stosować napoje izotoniczne, które optymalnie uzupełniają straty elektrolitów.