Piwo sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej ?
























Piwo, podobnie jak chleb, niegdyś było uznawane za produkt pierwszej potrzeby. Najstarszy i najczęściej spożywany napój zaraz po wodzie i mleku, który miał ogromny wpływ na rozwój naszej cywilizacji. Dawniej wiele chorób było przenoszonych przez zanieczyszczoną wodę, natomiast proces warzenia piwa, zawartość kwasowości i alkoholu powodowały zniszczenie bakterii.  Dziś często kojarzony z „mięśniem piwnym“ i napojem, który smacznie komponuje się z grillowaną karkówką. Lecz, czy złotemu trunkowi powinniśmy zarzucać negatywne działania ? Po części tak, jeśli jest spożywane w nadmiarze, ale czy picie piwa niesie ze sobą pozytywne dla organizmu korzyści ? Owszem i to nie jedne.

Bogactwo piwa:

Podstawowym surowcem do produkcji piwa jest: woda, chmiel (źródło polifenoli), drożdże oraz jęczmień. 1litr pokrywa ok. 65%  dziennego zapotrzebowania na niacynę, 20% na wit. B2, 35% na wit. B6. Stanowi również istotne źródło takich minerałów jak: magnez, selen, biotyna, potas, fosfor, wapń i potas. Dodatkowo posiada w składzie wiele antyoksydantów, a zawarta w nim żywica działa przeciw bakteryjnie i zwalcza wirusy.

Piwo, a spalanie tkanki tłuszczowej:

Wszystko świetnie, ale jak piwo może wpłynąć na walkę z niechcianą tkanką tłuszczową ?
Po pierwsze, wypicie małej szklanki  piwa przed posiłkiem pobudza soki żołądkowe, co przekłada się pozytywnie na proces spalania węglowodanów i tłuszczy, które zostają szybciej przetrawione. Po drugie powoduje odwodnienie tkanek, dzięki czemu szybciej pozbywamy się wody podskórnej. Po trzecie liofilizat piwa -  który pomaga rozbijać tkankę tłuszczową i zmniejszać masę ciała jest substancją, która zostaje po odparowaniu wody i alkoholu. Sam alkohol natomiast jest wysokokaloryczny (7kcal / 1g).

Kalorie z piwa:

Kaloryczność piwa zależy głównie od zawartości alkoholu: 100 ml to od 43 kcal (jasne) do 60 kcal (ciemne, dosładzane). Na litr piwa przypada więc od ok. 450 kcal do 600 kcal, z tego 2/3 kcal pochodzi z alkoholu. W każdym razie należy obalić pogląd, że piwo zawiera jedynie puste kalorie, gdyż zawiera także znaczne ilości witamin, antyoksydantów, związków mineralnych i błonnika. Konsumpcja jednego piwa dziennie zapewnia około 3-5% rekomendowanej ilości kalorii, a jego wartość kaloryczna jest zbliżona do wartości kalorycznej soków czy mleka.

Jak pić, aby nie przytyć:

Piwo,

pite w nadmiarze szkodzi, jak wszystko, a zwłaszcza produkty alkoholowe. Dorosła zdrowa osoba bez predyspozycji do choroby alkoholowej w teorii może sobie pozwolić na jedną butelkę piwa dziennie,. Chociaż osobiście uważam, że bezpieczna granica to mała szklanka na dzień wypita przed posiłkiem lub butelka wypita raz na jakiś czas, stosowana w celu uzupełnienia diety.
         Jeśli zależy nam na prozdrowotnych właściwościach to unikajmy tanich i niesprowadzonych marek. Czytajmy etykiety czy, aby wybrane piwo nie zawiera sztucznych barwników, chemicznych konserwantów, glukozy stosowanej w zastępstwie naturalnego chmielu oraz dolewki chemicznego etanolu, który producenci dolewają, aby piwo miało określoną zawartość procentów.
        Piwa nie należy pić podczas spożywania posiłków. Rozrzedza soki żołądkowe, spowalniając trawienie, jako napój gazowany jest przyczyną wzdęć i uczucia dyskomfortu. Pite na pusty żołądek powoduje obniżenie glukozy w organizmie i spadkiem poziomu cukru we krwi, co przekłada się na napaść wilczego apetytu.
      Pamiętajmy również , że piwo nie jest wskazane dla osób cierpiące na: cukrzycę, podagrę wrzody żołądka i dwunastnicy, marskość wątroby, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki.

Prozdrowotne właściwości piwa:

-Zwarta w chmielu humulina i lupulina pomaga w walce z zaburzeniami snu.
-Oczyszcza i detoksykuje, wypłukując szkodliwe substancje powstałe w wyniku procesu przemiany materii.
-Zmniejsza  występowania choroby wieńcowej o 20-40% .
-Zmniejszenie ryzyka występowania zarówno zawałów, jak i udarów poprzez zwiększenie stężeniem HDL, czyli „dobrego cholesterolu” w surowicy krwi.
-Ma działanie antydepresyjne i uspokajające. 
-Zawiera naturalne antyoksydanty takie jak: reduktony, melanoidy, witaminy oraz przede wszystkim bioaktywne polifenole i  katechiny. Związki te oprócz funkcji antyoksydacyjnych mają także działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe, przeciwwirusowe, bakteriobójcze oraz przeciw kancerogenne.
-W znacznym stopniu pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminy z grupy B
-Zapobiega utracie gęstości mineralnej kości.
-Pozytywnie wpływa na pracę nerek zmniejszać również ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.
-Zawiera flawonoidy, które mają działanie antynowotworowe.
-Spowalnia procesy starzenia.
-Reguluje gospodarkę płynów w organizmie. W swoim składzie posiada dużo wody i jest izotoniczne ( wyrównuje ciśnienie międzykomórkowe) i hipotoniczne (przyspiesza przyjmowanie substancji odżywczych).

Pamiętajmy, że piwo to alkohol i pijmy je z umiarem. Nasze organy takie jak wątroba, żołądek i mózg będą nam wdzięczne, gdy będziemy wybierać piwa niskoprocentowe,dobrej jakości. Smacznego.