Nie uwierzysz, odkryto nowy aminokwas, zatrzęsło całym światem naukowym


Od kilku dni na pierwszych stronach gazet naukowych i medycznych, możemy przeczytać o nowo odkrytym aminokwasie. Okazuje się, że dzięki niemu, będziemy mogli jeść ile chcemy, a nasze ciało będzie wiecznie szczupłe. To zasługa blokowania receptorów w tkance tłuszczowej. Do tego silnie wpływa na szlak IGF-1 .Wygląda na to, że trening odejdzie do lamusa, a muskularną sylwetkę będzie mógł mieć każdy i to bez ćwiczeń!

Czym są aminokwasy

Aminokwasy są organicznymi związkami chemicznymi, potocznie nazywane białkami. W skład białek organizmu ludzkiego wchodzi ponad 20 aminokwasów w tym aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczyć z zewnątrz wraz z pożywieniem po to, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, oraz endogenne czyli takie, których nie koniecznie musimy dostarczać, a ich niedobór zostanie syntezowany z aminokwasów egzogennych.

W przyrodzie występuje ponad 300 aminokwasów, niektóre z nich oddziaływają na organizm ludzki, podczas gdy inne pozostają obojętne.

Batyskaf Alvin
Nowo odkryty aminokwas
Kilka miesięcy temu, między narodowa organizacja ekstrapolacji mórz i oceanów, zwodowała bezzałogowy batyskaf "Alvin" w okolicach "Rowu Mariańskiego", czyli najgłębszego miejsca na ziemi w celu badania organizmów żyjących na skrajnie niskich głębokościach.

Jak zwykle fanty i organizmy, które udaje się wyłowić, poddawane są szczegółowym badaniom. Ekspedycje takie są na tyle rzadkie, że każda wyprawia zazwyczaj wiąże się z odkryciem czegoś nowego.

Nowo odkryty organizm

Tak było i w tym przypadku. Z pośród wielu wyłowionych fantów i ryb, odnaleziono organizm , który do tej pory nie był znany ludzkości. Został poddany szczegółowym badaniom i okazało się, że jego struktura, składa się w 70% z aminokwasu, którego jak dotąd nieznano.





Pierwsze badania
Pierwsze badania na szczurach, przeszły najśmielsze wyobrażenia wszystkich naukowców, którzy zostali przydzieleni do projektu "Alvin". W ciągu kilku dni, szczury, którym podawano nowy aminokwas, zredukowały tkankę tłuszczową w ponad 16%. Po 3 tygodniach poziom tkanki tłuszczowej został zredukowano od 47% do 53% co przekładało się na najniższy bezpieczny poziom.

Szczur po 3 tygodniach
Do tego szczury przybrały po 3 tygodniach od 17% do 23% masy mięśniowej w stosunku do masy startowej.

Co ciekawe ich dieta nie miała większego wpływu na ilość zredukowanej tkanki tłuszczowej i zbudowanie masy mięśniowej. Zarówno grupa na skrajnie niskim poziomie kcal, jak i grupa z bardzo dużą ilością kcal, osiągnęła bardzo zbliżone wyniki.

Co udało się ustalić
Jak dotąd naukowcy ustalili, że nowo odkryty aminokwas silnie wpływa na 6 receptorów, które znajdują się w tkance tłuszczowej. Receptory zostają zablokowane, co przekłada się na brak możliwości gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Cały nadmiar kaloryczny zostaje wykorzystany na regenerację organizmu, a nadmiar kalorii - wydalony.

Do tego silnie wpływa na szlak IGF-1, który jest czynnikiem silnie wpływającym na wzrost masy mięśniowej. Naukowcy porównują działanie nowego aminokwasu do działania hormonu wzrostu, dzięki zablokowaniu grupy receptorów i zwiększeniu anabolizmu białek.

Najwięcej kontrowersji budzi wpływ nowego aminokwasu na DNA. Pomimo tego, że ciągle trwają badania, wygląda na to, że aminokwas programuje i reperuje DNA, włączając i wyłączając poszczególne partie tak, aby organizm dążył do zbudowania jak największej masy mięśniowej i zredukowaniu tkanki tłuszczowej do minimum.
"To już wpływ nie tyle na organizm, co na genetykę" jak mówi jeden z naukowców.

Trening i dieta odchodzą do lamusa ?
Jeśli badania okażą się owocne, a nowa substancja nie będzie niosła za sobą skutków ubocznych, to wygląda, że już za parę lat każdy z nas będzie mógł posiąść muskularną sylwetkę bez stosowania diety i bez wysiłku fizycznego.

Oczywiście wpis ten jest żartem z okazji 1 kwietnia ;)