6 najczęściej popełnianych błędów przy odchudzaniu


Odchudzać można się na wiele sposobów. Jedne sposoby wymagają długoterminowego zaangażowania, podczas gdy inne nastawione są na super szybką utratę wagi w ciągu kilkunastu dni.  Jakie błędy popełnianie są najczęściej ? Zobacz co możesz zrobić, aby efektywniej redukować wagę.



1. Brak planu działania
"Od jutra się odchudzam" to zbyt mało, aby osiągnąć trwały sukces. Skuteczne odchudzanie to takie, które zapewnia naszemu organizmowi wystarczającą ilość witamin i składników odżywczych. Odchudzanie na własną rękę może być nie efektywne lub mało skuteczne, jeśli dieta zostanie niewłaściwe zbilansowana. Zamiast eksperymentować na własnym zdrowiu, dobrze skorzystać z diety opracowanej przez dietetyka co przełoży się z pewnością na lepsze i zdrowe efekty.

2. Zbyt mała ilość wypijanej wody
Organizm ludzki składa się w 70% z wody. Woda spełnia wiele funkcji, chroni organizm, usuwa resztki przemian metabolicznych, pomaga w regulowaniu temperatury ciała, również odżywia komórki i oczyszcza organizm. Małe ilości wypijanej wody będą przyczyną wolniejszego spalania tkanki tłuszczowej i wolniejszego oczyszczania organizmu z toksyn. Chcesz szybciej chudnąć ? Wypijaj co najmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie. Jeśli trenujesz dodatkowy 1-1,5l. Do bilansu wpijanych płynów nie wliczaj kaw czy herbat (działanie odwadniające).

3. Zbyt duża ilość owoców


Owoce jako źródło wielu substancji odżywczych, witamin i minerałów niewątpliwie sprzyjają zachowaniu zdrowia. Owoce zawierają również cukry, które w nadmiarze będą magazynowane w tkance tłuszczowej. Dobrym pomysłem jest zastępowanie owoców - warzywami. Warzywa również posiadają witaminy i minerały, ale zawierają mniejszą ilość cukrów, dzięki temu korzystniej jeśc większą ilość warzyw niż owoców. Racjonalna dieta opiera się na zjedzeniu 3-4 razy dziennie warzyw oraz 1-2 razy dziennie owoców. Najlepsze pory na owoce to śniadanie, oraz pora po treningowa, kiedy organizm potrzebuje zastrzyku energii.

4. Wykluczenie tłuszczy
Wielu osobom tłuszcze w diecie kojarzą się z tkanką tłuszczową, przez co istnieje tendencja do całkowitego niejedzenia tłuszczy. To duży błąd ponieważ tłuszcze pełnią bardzo ważne rolę. Stanowią jedną z podstawowych substancji budulcowych komórek, witaminy z grupy "A,D,E,K" są rozpuszczane w obecności tłuszczy, pełnią rolę w procesach metabolicznych organizmu. Całkowite wykluczenie tłuszczy w diecie przełoży się na zablokowanie efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Najlepiej sięgać po tłuszcze "zdrowe" czyli takie, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowej (w tym omega 3), pełniące rolę oczyszczającą organizm ze "złego cholesterolu" i wzmacniające układ krwionośny.

5. Monotonna dieta
Zdrowa i skuteczna dieta jest urozmaicona, ponieważ musi dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Monotonna dieta oparta na kilku produktach będzie mało skuteczna w długoterminowej wizji redukcji. Takie podejście nas szybko znudzi, przestaniemy cieszyć się smakiem, a każdy kolejny posiłek stanie się katorgą. Pamiętajmy, że każdy produkt ma wiele wymienników, a skuteczna dieta to taka, która pozwala cieszyć się smakiem.

6. Codzienne ważenie
Błędem jest ważenie się codziennie. Dzienne wahania wagi to około 1-2 kg. Wynika to z zawartości treści naszego układu pokarmowego, ilości resztek jeszcze zalegają w jelitach i tego ile zjedliśmy i kiedy. Optymalnie ważyć się co 1-2 tygodnie, najlepiej o stałej porze dnia. Osoby ćwiczące powinny skupić się na obwodach i wymiarach dlatego, że równocześnie mogą nadbudowywać mięśnie i spalać tkankę tłuszczową, podczas gdy waga będzie stała lub zanotują minimalne wahania.