Trening na uda i pośladki „Trening A”





W tym roku przygotowywałem Martę do zawodów Fitness Bikini. Z 26 startujących kobiet, Marta zajęła 4 miejsce. Jej wielki upór, wytrwałość i głód zwycięstwa sprawił, że po kilku tygodniach na mistrzostwach Śląska Marta zajęła  już 1 miejsce.
         Dziś przedstawiam Wam „Trening A” na uda i pośladki, który zaprezentuje wraz z Martą. Już po weekendzie opublikuję „Trening B”.


Opis ćwiczeń:

Ćwiczenie 1: Wykroki stałe
Główne zaangażowane mięśnie: Czworogłowy uda, pośladkowe
Technika: Gryf powinien leżeć na górnej partii pleców (m. czworoboczny – kaptur), a nie na szyi. Wykonujemy duży krok w przód, stopa stojąca z tyłu stoi na palcach. Schodząc w dół ważne, aby kolano nogi położonej z przodu nie wychodziło za linie palców stopy. Ciężar ciała wypychamy z nogi położonej z przodu. Czym stopy ustawimy szerzej od siebie, tym będziemy mieć lepszą stabilizację ciała.

Ćwiczenie 2: Przysiady, ze stopami

skierowanymi na zewnątrz
Główne zaangażowane mięśnie: Czworogłowy uda, pośladkowe, przywodziciele, prostownik grzbietu
Technika: Stopy ustawione szerzej od bioder ze stopami skierowanymi na zewnątrz, głowa skierowana na wprost lub nieco w górę. Schodząc w dół powinniśmy zejść do momentu, w którym udo znajduje się w poziomie, niższe zejście rozciągnie mocniej uda i pośladek, ale również obciąży bardziej stawy. Ważne, aby kolana uginały się w jednej linii ze stopami. Częstym błędem jest zaokrąglanie pleców w odcinku lędźwiowym.

Ćwiczenie 3: Skłony „Dzień dobry”
Główne zaangażowane mięśnie: Dwugłowy uda, pośladkowe, prostownik grzbietu
Technika: Stopy ustawione na szerokość bioder. Wykonując skłon powinniśmy lekko ugiąć kolana. Marta zaprezentowała technikę na prostych nogach, która mocniej rozciąga m. dwugłowy uda i pośladek, ale obciąża bardziej odcinek lędźwiowy. Prostując ciało blokujemy kolana, wypychając miednicę do przodu i spinając pośladek.


Ćwiczenie 4: Unoszenie miednicy
Główne zaangażowane mięśnie: Dwugłowy uda, pośladkowe, prostownik grzbietu
Technika: Śródstopie oparte na załamaniu podestu. Uniesienie rąk w górę powoduje silniejszą pracę zaangażowanych mięśni. Stopy lekko skierowane na zewnątrz. Unosząc miednicę ważne, aby kolana uginały się w jednej linii ze stopami. Miednicę staramy unieść się jak najwyżej, schodząc w dół nie kładziemy pośladka na macie, tylko zatrzymujemy minimalnie nad podłożem.

Ćwiczenie 5: Unoszenie miednicy – stopy razem
Główne zaangażowane mięśnie: Dwugłowy uda, pośladkowe, prostownik grzbietu
Technika: Śródstopie oparte na załamaniu podestu. Położenie obciążenia na udach powoduje silniejszą pracę zaangażowanych mięśni. Stopy i kolana blisko siebie, dzięki temu dodatkowo angażujemy przywodziciele. Unosząc miednicę ważne, aby kolana uginały się w jednej linii ze stopami. Miednicę staramy unieść się jak najwyżej, schodząc w dół nie kładziemy pośladka na macie, tylko zatrzymujemy minimalnie nad podłożem.

Ćwiczenie 6: Unoszenie miednicy - jednonóż
Główne zaangażowane mięśnie: Dwugłowy uda, pośladkowe, prostownik grzbietu
Technika: Śródstopie oparte na załamaniu podestu. Położenie nogi na kolanie powoduje silniejszą prace kończyny, która unosi ciężar oraz rozciągnięcie pośladka nogi opartej o kolano. Unosząc miednicę ważne, aby kolano uginało się w jednej linii ze stopą. Miednicę staramy unieść się jak najwyżej, schodząc w dół nie kładziemy pośladka na macie, tylko zatrzymujemy minimalnie nad podłożem.

Ćwiczenie 7: Wspięcia na palce
Główne zaangażowane mięśnie: Trójgłowy łydki
Technika: Stopy ustawione na szerokość bioder. Ważne, aby pracować w pełnym zakresie ruchu. Maksymalne wspięcie i zatrzymanie, schodząc w dół maksymalnie rozciągamy łydkę. Ustawiając stopy jak kaczka (pięty daleko od siebie, palce blisko) angażujemy w większym stopniu głowę boczną łydki, natomiast ustawiając stopy odwrotnie (pięty blisko siebie, palce daleko) angażujemy mocniej głowę przyśrodkową.


Pamiętaj, zanim rozpoczniesz treningi, skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem oraz zapytaj wykwalifikowanego instruktora o poprawną technikę wykonywania ćwiczeń.