Niesamowite ciekawostki o ludzkim ciele



Organizm ludzki wciąż pozostaje obiektem wielu badań i eksperymentów. Nadal niewiele wiemy o tym, jak działa ludzki mózg. Poziom skomplikowania naszego ciała sprawia, że wiele faktów o nim, potrafi nas mocno zaskoczyć. Przedstawiam trochę niesamowitych ciekawostek o ludzkim organizmie.

Mózg:
 

1. Mózg zasilany jest taką energią co 10-watowa żarówka. Czyżby standardowy kreskówkowy motyw, z żarówką zapalającą się nad głową bohatera natchnionego jakimś genialnym pomysłem, nie był jedynie przypadkowym skojarzeniem rysowników?


2. Mózg nie odczuwa bólu. Jest ośrodkiem bólu, do którego dociera informacja w trakcie gdy np. skaleczysz się lub oparzysz ale sam nie posiada receptorów bólu więc nie może go odczuwać.

3. Impulsu nerwowe docierające do mózgu i z niego wychodzące, poruszają się z prędkością wynoszącą ponad 270 km/h.









4. Dość trudno jednolicie określić pojemność ludzkiego dysku twardego. Według pewnych źródeł człowieczy mózg może pomieścić pięć razy więcej informacji niż zawiera w sobie Wielka Encyklopedia Brittanica. Nieco mniej dokładnie wygląda próba przełożenia pojemności tego organu na jednostki informatyczne. Przyjmuje się, że nasza głowa może zapisać od 3 do nawet 1200 terabajtów informacji.

5. 85% mózgu to woda. 

6. Człowiek cały czas widzi swój nos, ale mózg ignoruje go, dlatego tak naprawdę nie mamy go w swoim zasięgu wzroku.

7. W momencie narodzin człowiek posiada już wszystkie komórki mózgowe, ale jego mózg rozwija się w pełni aż przez około 20 lat.

Oczy:

1. Różowa wypukłość w wewnętrznym kąciku naszego oka to pozostałość po trzeciej powiece - pamiątka po wodnym okresie życia naszych przodków.


2. Noworodki prawie zawsze mają błękitne oczy. Dopiero po pewnym czasie, dzięki melaninie i działającemu na tęczówkę światłu ultrafioletowemu, uwydatnia się właściwy kolor oczu. 

3. Gruczoły łzowe niemowląt przez pierwsze 2-3 miesiące życia nie produkują łez.

4. 97 % kobiet całuje z zamkniętymi oczami.

5. Mrugnięcie trwa ok. 0,3 sekundy, a mrugamy średnio co 3 sekundy. Czyli 1/10 czasu poza snem spędzamy z zamkniętymi oczami. Oznacza to, że 1,5h w ciągu dnia spędzamy z zamkniętymi oczami, nie wliczając snu.

6. Ludzkie oko jest w stanie odróżnić ok. 10 milionów kolorów. 

7. Niemożliwe jest kichanie z otwartymi oczami, w innym przypadku ciśnienie wypchało by gałki oczne na zewnątrz.

Układ kostny:


1. Noworodki przychodzą na świat z ponad 300 kośćmi, jednak dorośli posiadają ich tylko 206.

2. Najdłuższą kością w ciele człowieka jest kość udowa ,może osiągnąć nawet do pół metra długości. Najkrótszą kością jest strzemiączko-jedna z kosteczek słuchowych,mierząca tylko 3 milimetry.

3. Kość piszczelowa może wytrzymać ciężar do 1,6 tony.

4. Jedyną kością, która nie jest połączona ze szkieletem jest tzw. kość gnykowa, która ma kształt litery V i zawieszona jest poniżej żuchwy.

5. Kiedy wstajemy rano, jesteśmy wyżsi o około 1 cm niż w momencie kiedy kładziemy się spać. To wynik dużego ciężaru ciała przygniatającego chrząstki wypełniające przestrzeń pomiędzy kośćmi.

6. Zęby zaczynają nam rosnąć na sześć miesięcy przed przyjściem na świat, a szkliwo jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie. 

Komórki: 


1. Większość komórek ciała człowieka wielokrotnie ginie i tworzy się na nowo. Człowiek zmienia błonę wyściełającą jego żołądek średnio co 3 dni. Szkielet zmieniamy co około 10 lat. Co minutę powstaje i ginie 150 milionów krwinek czerwonych.

2. Ciało ludzkie zawiera około 148 800 km naczyń krwionośnych.

3. Ludzkie DNA nie opiera się tylko na naszych poprzednikach, ale zawiera także elementy pochodzące z innych organizmów. DNA człowieka posiada przynajmniej 8 genów retrowirusów, które pełnią ważne funkcje w reprodukcji, chociaż są dla nas całkowicie obce. Równocześnie człowiek ma DNA w 50% podobne do banana.

4. Ludzkie zęby maja ok. 90 km kanałów wewnętrznych.

5.Każdego dnia ciało dorosłego człowieka produkuje 300 miliardów nowych komórek.

6. Na ludzkiej skórze znajduje się około 73 kilometrów nerwów.
7. Największa ludzka komórka to kobiece jajeczko. Najmniejsza zaś to męski plemnik.