Czynniki warunkujące zdobycie wymarzonej sylwetki


Zdobycie wymarzonej sylwetki poparte jest wytrwałą pracą nad ciałem i umysłem. To jak bycie artystą, jedni rzeźbią w glinie, inni w drewnie. Ci, którzy rzeźbią w ciele robią coś znacznie trudniejszego. Przyjęło się, że kluczem do sukcesu jest stosowanie zbilansowanej diety wraz z odpowiednim treningiem, ale stwierdzenie to nie oddaje prawdziwego całokształtu i nie pokazuje stopnia złożoności całego procesu. Dziś opiszę czynniki warunkujące zdobycie wymarzonej sylwetki.

1. Wiedza                                                                                                
Odpowiednia wiedza wskazuje prawidłową drogę do celu. Ze względu na ogrom różnych aspektów kryjący się pod tym punktem, podzielę go na 3 podkategorie.

-Wiedza biologiczna (medycyna, fizjologia, biochemia...): Wiedza na temat mechanizmów jakie zachodzą w naszym ciele i ich zrozumienie, jest zupełną podstawą w kreowaniu nowej, lepszej sylwetki. Dzięki temu wiemy w jaki sposób odżywiać nasz organizm i jak go regenerować. Nasze ciało stale potrzebuje substancji odżywczych, witamin, minerałów, mikro i makro elementów oraz odpowiedniej ilości regeneracji. To jak bycie kierownikiem budowy, i zaopatrzeniowcem, który dobiera odpowiednie materiały do budowy  i wydaje polecenia na temat tego, ile czasu potrzebuje zaprawa do zastygnięcia i wzmocnienia konstrukcji całego budynku.

-Wiedza techniczna (biomechanika, metodyka...): Idealną sylwetkę determinują proporcję. Wiedza techniczna pozwala dobrać odpowiedni rodzaj wysiłku fizycznego tak, aby pobudzić ciało do zmiany aktualnych proporcji i dążyć do uzyskania wymarzonej sylwetki. Wiedza ta pozwala również kontrolować technikę wykonywanych ćwiczeń, dzięki temu dokładnie wiemy w jaki sposób ciało będzie ulegało transformacji. To jak bycie architektem, który projektuje budynek nadzorując pracę, aby ściany były stawiane pod odpowiednim kątem.

-Wiedza humanistyczna (psychologia, filozofia...): Cała chęć i motywacja pochodzi z naszego umysłu. To umysł kontroluje nasze ciało. Wiele osób potrafi się szybko poddać. I nie chodzi tylko o treningi i dietę. Często nie mamy odpowiedniej siły woli, ab
y podołać jakiemuś zadaniu lub wytrwać w postanowieniach. Wiedza humanistyczna pozwala nadać sens, temu co robimy. Obrócić podejście "to wszystko bez sensu" w motywację,chęci, radość i czerpaniu satysfakcji z tego co robimy. To jak bycie szefem, który potrafi zrozumieć i odpowiednio zmotywować swoich pracowników do cięższej i staranniejszej pracy.

2. Energia
Ludzie, którzy przejawiają chęci do działania i wierzą w zwycięstwo szybciej osiągają sukces. Dzięki wewnętrznej energii potrafimy ciężej trenować. Wykonujemy dodatkowe powtórzenia, nawet wtedy kiedy nasze ciało mówi dość. Potrafimy wstawać wcześnie rano tylko po to, aby odbyć poranny jogging. Kładąc się spać myślimy z podnieceniem o kolejnym treningu. Z satysfakcją trzymamy się ustalonego jadłospisu. Dzięki energii pokonujemy własne słabości, stając się nową lepszą wersją siebie.



3. Genetyka i Talent
Niestety matka natura bywa niesprawiedliwa. W zawodowym sporcie zazwyczaj wygrywają Ci, których matka natura obdarzyła predyspozycjami i odpowiednią genetyką. Znacznie łatwiej będzie uzyskać wymarzoną sylwetkę osobie, która genetycznie jest wąską w talii, posiada szeroką obręcz barkową, ma proporcjonalną długość kończyn i genetycznie cienką skórę. Pomimo tego, każdy jest w stanie osiągnąć sukces. Osoba ze słabą genetyką po prostu będzie potrzebowała większej ilości czasu i wytrwałości. Podobnie jest z talentem. jedni go mają, inni nie.







4. Trening
To podczas treningu pobudzamy nasze ciało do zmiany. Nie ważne, czy chcesz schudnąć, nabrać masy mięśniowej, poprawić wydolność swojego organizmu czy zdobyć siłę. Każdemu z nich towarzyszy odpowiedni rodzaj treningu. Podczas treningu nastawionego na budowanie masy mięśniowej nadrywamy włókna mięśniowe. Organizm nie ma zdolności na ich ponowne złączenie jak w przypadku np.przewodu elektrycznego, dlatego naderwane włókna obudowuje nowymi, dzięki czemu nasze mięśnie rosną. Gdy zależy nam nad porawą kondycji, podczas biegu, nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, mięsień sercowy wzmacnia się, dzięki czemu organizm potrafi przepompować większe ilości krwi i dostarczać większe ilości tlenu do tkanek. Ważna jest systematyka. Naturalnie jesteśmy przystosowani tak, aby nasze ciało starało się czerpać jak najmniej energii. Utrzymanie każdego grama tkanki mięśniowej powoduje zużycie większej ilości energii. Dlatego gdy przerwy pomiędzy treningami są zbyt duże, nasz organizm wysyła impulsy, aby rozbijać nieużywane mięśnie i pobierać tym samym mniej energii. Gdy stosujemy zbyt krótkie przerwy nasz organizm nie zdąży się zregenerować, co przekłada się na brak postępów.

5. Regeneracja
Na regenerację wpływa odpowiednia ilość snu i zbilansowana dieta. Stosując odpowiednią dietę odżywiamy nasz organizm. Dostarczamy niezbędnych składników dzięki, którym nasze ciało ma materiał na nadbudowę i poprawę proporcji. Również wiele składników przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Zbyt mała ilość dostarczanego jedzenia jest powodem zastoju i braku efektów. Znacie osoby, które stosują głodowe diety, czują się fatalnie i narzekają na brak postępów ? To tak jakbyśmy burzyli mały brzydki dom i chcieli zbudować nowy większy i piękniejszy. Jeśli będziemy używać tylko starych cegieł i nie zdobędziemy nowych, dom będzie nadal  mały, niezależnie od tego jak bardzo będziemy się starać. Dlatego potrzebujesz nowych materiałów, nowych cegieł, nowej zaprawy i nowych dachówek. Tę rolę właśnie spełnia zbilansowana dieta poparta odpowiednią ilością odpoczynku i snu.