Alkoholizm


Niestety używanie preparatów wspomagających jak i nawet najlepsza dieta nie są w stanie wyleczyć alkoholizmu, za to z pewnością mogą zmniejszyć chęć picia oraz wspomóc leczenie alkoholizmu. Najtrafniejszym rozwiązaniem dla osoby, która nie potrafi kontrolować ilości wypijanego alkoholu jest całkowita abstynencja.


Czym jest alkoholizm
Alkoholizm jest uzależnieniem zarówno fizycznym jak i psychicznym od alkoholu. Przez wielu uważany jest za przewlekłą chorobę jak astma czy padaczka. Według niektórych badań picie małych dawek alkoholu chroni serce przed chorobami. Niestety niepohamowane picie prowadzi do całkowitej degradacji organów wewnętrznych uszkadzając trzustkę, wątrobę, jelita, mózg jak i wiele innych organów. Często alkoholizmowi towarzyszy niedożywienie organizmu zważywszy na przyjmowanie dużych ilości "pustych" kalorii, które zastępują pełnowartościowy pokarm.

Objawy alkoholizmu
  • Kiedy przestajemy pić i zaczynamy cierpieć na zespół abstynencyjny (drgawki, omamy, napady szału)
  • Wypieramy i zaprzeczamy istnienie problemu, źle reagujemy na negatywne oceny picia.
  • Musimy pić coraz większe ilości alkoholu, aby uzyskać efekt "fazy alkoholowej".
  • Ciągłe szukanie okazji do wypicia.
  • Przekładamy alkoholu ponad obowiązki dnia codziennego, rodzinę, przyjaciół i znajomych.
Przyczyny alkoholizmu
Główną

rolę odgrywają czynniki społeczne i genetyczne. Często zdarza się, że dzieci alkoholików popadają w alkoholizm, nawet jeśli były wychowywane w rodzinie zastępczej. Również wiele osób sięga po alkohol jak po lekarstwo w momencie, kiedy przestają sobie radzić z problemami dnia codziennego. Traktują go jako odskocznie od problemów, co jest błędnym kołem, w którym problemy gromadzą się, a brak umiejętności lub chęci ich rozwiązania prowadzi do jeszcze częstszego picia.

Jak możemy pomóc
Silnie uzależnieni alkoholicy mają silne niedobory składników odżywczych oraz witamin:  głównie z grupy B,C oraz minerałów: magnezu, cynku i chromu. Powodem tego stanu jest toksyczne działanie alkoholu oraz niewłaściwy sposób odżywiania. W celu zmniejszenia skutków ubocznych picia alkoholu powinny przyjmować przez okres kilku miesięcy preparaty witaminowo-mineralne. Witamina C usuwa z komórek alkohol, zmniejszając objawy abstynencji oraz wzmacniają organizm i dobrze przyjmować ją wraz z witaminą E, która wzmacnia działanie witaminy C. Glutamina (aminokwas), witaminy z grupy B oraz wyciąg z opornika łatkowatego zmniejszają chęć picia alkoholu. Ostropest plamisty wzmacnia i odtruwa wątrobę pomagając pozbywać się toksyn. Dodatkowo warto zwracać uwagę na uzupełnianie minerałów jak chrom i cynk. Chrom obniża uczucie zmęczenia, które spowodowane jest niskim stężeniem glukozy we krwi, za to cynk będzie bazą do tworzenia wielu enzymów. Olej z wiesiołka dwuletniego zawiera GLA (kwas tłuszczowy, który bierze udział w syntezie substancji chemicznych wytwarzanych m.in. w mózgu). Przyjmowanie go zmniejsza napady gniewu, depresję oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspomaga pracę wątroby. Pieprz metystynowy uspokaja i działa nasennie.

























Co jeszcze możemy zrobić
  • Poddać się zabiegom medycyny naturalnej w tym akupunktury, która może zmniejszyć chęć picia.
  • Przyłączyć się do grupy wsparcia dla Anonimowych Alkoholików (AA).