Witamina E - takoferol


Witamina E dzięki swoim silnym właściwościom przeciwutleniającym chroni przed wieloma substancjami toksycznymi m.in zawartym w dymie papierosowym. Zwiększa podaż tlenu, zapobiega utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy A. Pomaga leczyć choroby skóry, zapobiega rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych, wzmacnia układ immunologiczny.


Czym jest witamina E
Pod nazwą witaminy E, kryje się grupa substancji, które są odmianami koferolu. Najważniejszymi z pośród nich to alfa, beta, gama - tokoferol, z których najmocniej działa alfa. Z uwagi na to, że jest witaminą rozpuszczalną w obecności tłuszczy, może być przez długi czas magazynowana w tkance tłuszczowej i wątrobie. Występuje przede wszystkim w pokarmach charakteryzujących się dużą zawartością tłuszczu jak oleje.

Działanie witaminy E
Dzięki swoim właściwościom antyutleniającym niszczy wolne rodniki, które negatywnie wpływają na organizm poprzez uszkadzanie komórek. Takoferol ochrania błony komórkowe oraz bierze udział w pozyskiwaniu przez organizm witaminy K i selenu.

Znaczące korzyści: Witamina E może chronić przed nowotworami dzięki swoim właściwościom antyutleniającym. Zmniejsza poziom "złego" cholesterolu (LDL) oraz zapobiega tworzeniu się zakrzepów, tłumi stany zapalne, dlatego znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.

Dodatkowe korzyści: Przez działanie antyutleniające opóźnia proces starzenia, poprawia działanie układu immunologicznego, chroni przed truciznami pochodzącymi z dymu papierosowego i zanieczyszczonego środowiska. Łagodzi ból piersi związany z cyklem miesiączkowym. U mężczyzn witamina E jest niezbędna do prawidłowej spermogenezy i znajduje zastosowanie w leczeniu męskiej bezpłodności.

Niedobór
Przy niedoborze witaminy E, mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne, a czas żywotności czerwonych krwinek maleje. Dochodzi do osłabienia mięśni szkieletowych i zaburzeń ich prawidłowego funkcjonowania. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz bezpłodności.

Nadmiar
Raczej nie obserwuje się skutków ubocznych przy stosowaniu nadmiaru witaminy E, nawet w dawkach 2g dziennie. W skrajnych przypadkach może dojść do bólu głowy, biegunek, osłabienia mięśni, zaburzeń widzenia.

Źródła witaminy E

Zawartość w 100 [g] lub [ml] produktu   [mg]
Olej sojowy 115
Olej słonecznikowy 75
Kiełki pszenne 30,5
Migdały 29,2
Olej lniany 23
Orzechy włoskie 20,8
Orzechy ziemne 19,4
Sałata 13
Oliwa 8
Kapusta 6
Szprotki 4,6
Masło 2,8
Mąka pełnoziarnista 1,6
Banany 1,4
Jaja 1,2
Mleko 0,1

Zapotrzebowanie i normy
Dla populacji polskiej według Instytutu żywności i żywienia


EAR - średnie spożywanie statystyczne
RDA - zalecane spożywanie
AI - wystarczające spożywanie


Uwagi i ciekawostki

  • Osoby przyjmujące kwas acetylosalicylowy, leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować suplementację witaminy E.
  • Suplementacja witaminy E lub dostarczanie jej większych ilości wraz z pokarmem zmniejsza ryzyko raka prostaty.