Witamina D - kalcyferol


W organizmie witamina D wytwarzana jest pod wpływem światła słonecznego. Bierze udział we wchłanianiu wapnia przez organizm. Pomaga utrzymywać w zdrowiu układ kostny, zęby. Opóźnia proces rozwoju osteoporozy. Regeneruje neurony, zwiększa siłę i masę mięśniową. Działa przeciwbakteryjnie.






Czym jest witamina D  
Witamina D powstaje w organizmie w momencie, kiedy na skórę padają promienie słoneczne i zawarte w nich promieniowanie nadfioletowe. Spędzenie już 15-20 min na słońcu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę.

Działanie witaminy D
Główną funkcją witaminy D jest regulowanie stężenia fosforanów i wapnia w krwiobiegu. Dzięki tym pierwiastkom możemy zachować silne kości i zdrowe zęby.

Znaczące korzyści: Witamina D zapobiega chorobie polegającej na zmniejszeniu masy kostnej - osteoporozie. Zbyt mała ilość witaminy D w organizmie skutecznie hamuje przyswajalność wapnia zawartego w pokarmie, niezależnie od ilości jej dostarczania. Niski poziom stężenia wapnia w organizmie prowadzi do jego przesuwania z kości do serca i nerwów, co przekłada się na ubytki masy kostnej.

Dodatkowe korzyści: Badania wykazują, że witamina D wspomaga działanie układu odpornościowego. Ma korzystny wpływ na układ mięśniowy i nerwowy. Działa również przeciwbakteryjnie, wzmacniając układ immunologiczny.

Niedobór
U osób dorosłych awitaminoza D zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, a u dzieci prowadzi do krzywicy. Zbyt niskie ilości witaminy D prowadzą do biegunek, nerwowości, bezsenności oraz skurczów mięśni. Na niedobór tej witaminy szczególnie narażone są dzieci, które mało przebywają na słońcu.

Nadmiar
Zbyt
duża ilość dostarczanej witaminy D wraz z promieniami słonecznymi jest syntezowana, natomiast nie powinno się dostarczać jej dużych dawek wraz z preparatami ponieważ jej nadmiar może powodować bóle głowy, biegunkę, nudności, utratę apetytu oraz krańcowe wyczerpanie organizmu. Również może zostać zachwiana równowaga wapniowo-fosforanowa, osłabiając tym samym kości.

Źródła witaminy D z pokarmu

Zawartość w 100 [g] lub [ml] produktu       [µg]
Tran (2 łyżeczki) 242
Śledź 25
Makrela 24
Łosoś 12
Sardynki w oleju 9
Tuńczyk 6
Mleko (1 filiżanka) 3
Mąka pełnoziarnista 3
Jajko (1 żółtko) 1
Wątroba 1

Zapotrzebowanie i normy
Dla populacji polskiej według Instytutu żywności i żywienia


EAR - średnie spożywanie statystyczne
RDA - zalecane spożywanie
AI - wystarczające spożywanie


Uwagi i ciekawostki

  • Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy D wraz z preparatami może prowadzić do wymiotów, uszkodzenia serca i nerek
  • Organizm osoby, która przez połowę roku spędza znaczną część czasu na słońcu, magazynuje wystarczającą ilość witaminy D, aby syntezować ją samodzielnie przez kolejne 6 miesięcy.

http://aktywnadietetyka.blogspot.com/2013/08/moc-sonecznej-kapieli.html



Zapraszam również do mojego innego wpisu związanego z witaminą D
Kliknij TUTAJ