Anemia - jak sobie z nią radzić


Anemia, czyli niedokrwistość związana jest ze zmniejszeniem liczby czerwonych ciałek krwi i erytrocytów w organizmie. Objawia się bladym kolorem skóry, zmęczeniem i szybką utratą sił. Za ten stan odpowiadają niedobory żelaza, które są najczęstszą przyczyną anemii.




Czym jest anemia
Gdy w organizmie dochodzi do zmniejszenia liczby hemoglobiny (barwnika przenoszącego tlen) lub czerwonych ciałek krwi, wówczas dochodzi do anemii. Komórki nie otrzymują wystarczającej ilość krwi, czego w efekcie dochodzi do zmęczenia i osłabienia organizmu. Objawy anemii mogą pozostawać ukryte przez długi okres czasu. Jeśli anemia nie zostanie rozpoznana, a więc nie dojdzie do jej leczenia, może wiązać się to z zagrożeniem życia.

Objawy anemii
  • Zmęczenie, zawroty głowy, ogólne osłabienie, drażliwość.
  • Bladość dziąseł, okolic paznokci i spojówek.
  • Duszności, podwyższone tętno.
  • Siniaki, krwawienia, owrzodzenie języka i jamy ustnej.
  • Drżenie i drętwienie kończyn.
  • Biegunka i mdłości.

Przyczyny anemii
Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, co związane jest z długotrwałym uszczuplaniem zapasów krwi. Niedobory żelaza przekładają się na zmniejszenie ilości hemoglobiny. Szczególnie narażone są osoby, które mają skłonności do częstych niewielkich krwawień (spowodowanymi np. polipami, rakiem żołądka lub okrężnicy, wrzodami jelit) oraz kobiety obficie miesiączkujące.

Inną przyczyną anemii, mniej powszechną są niedobory witaminy B12 lub kwasu foliowego (oba składniki są niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek) i taki rodzaj anemii nazywamy jest anemią złośliwą. Na ten rodzaj anemii narażone są osoby, których sposób żywienia jest wysoce niewłaściwy lub takie, których organizm nie jest w stanie przyswajać witaminy B12 i kwasu foliowego w odpowiednich ilościach. Są to np. palacze, alkoholicy, osoby z zaburzeniami trawienia, osoby starsze, kobiety w ciąży.

Pozostałe rodzaje anemii mają związek z chorobami przewlekłymi takich jak zaburzenia reumatologiczne stawów, toczeń czy rak lub są chorobami na tle genetycznym. Mogą być również wywołane w wyniku działania szkodliwych substancji jak promieniowanie, chemikalia czy trucizny.

Jak możemy pomóc
Przede wszystkim  powinniśmy ustalić przyczynę anemii. Udanie się do lekarza i zrobienie wymaganych badań jest niezbędne w celu ustalenia przyczyn, tym bardziej jeżeli dochodzi do podejrzeń krwotoków wewnętrznych. Jeżeli lekarz zaleci terapię, powinniśmy poddawać się co miesięcznym badaniom w celu sprawdzenia efektywności terapii.

Jeżeli stwierdzono anemię na tle niedoborów żelaza, to powinniśmy je przyjmować wraz z witaminą C, która pomaga przyswajać żelazo. Żelazo powinniśmy stosować według zaleceń lekarza, ponieważ zbyt duże dawki mogą być szkodliwe. Również zioła pełnią ważną rolę w walce z anemią. Jeżówka i ma działanie regeneracyjne dla czerwonych krwinek. Stosowanie pokrzywy, łopianu, mniszka lekarskiego, gorczycy lub kończyny łąkowej wiąże się z lepsza wchłanialnością witamin i minerałów wraz z dostarczanym pokarmem.

Stosowanie witaminy C będzie również skuteczne przy anemii związanej z brakiem Witaminy B12 i kwasu foliowego, ponieważ pomaga ona w przyswajalności tych substancji. Należy stosować je równocześnie tworząc tym samym efekt synergii, zmuszając organizm do wytwarzania czerwonych krwinek. Zbyt mała lub za duża dawka jednej substancji, maskuje niedobory drugiej, dlatego powinniśmy je dawkować według zaleceń lekarza.


Jakie produkty zawierają

Żelazo:
Wątróbka, suszona fasola, czerwone mięso, suszone owoce, orzechy, skorupiaki.

Kwas foliowy:
Cytrusy, szpinak, szparagi, grzyby, wątróbka, soje, zarodki pszenne.

Witaminę B12
Wątróbka, skorupiaki, mięso jagnięce, wołowina, jaja, ryby, sery.