Witamina B1 - tiamina


Witamina B1 umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki niej przemiana materii przebiega prawidłowo. Dodatkowo wspomaga wytwarzanie energii, poprawia nastrój, wzmacnia serce i ułatwia trawienie.





Czym jest witamina B1
Tiamina nazywana jest witaminą B1, ponieważ była pierwszym odkrytym przedstawicielem tej grupy. Najlepiej przyjmować Tiaminę wraz z innymi witaminami z grupy B, ponieważ ściśle z nimi współpracuje.

Działanie witaminy B1
Witamina B1 pełni podstawową funkcję w przekształcaniu węglowodanów przyjmowanych wraz z pokarmem na energię. Dzięki niej układ nerwowy może działać bez zakłóceń oraz wspomaga leczenie chorób wieńcowych.

Znaczące korzyści: Stosowanie tiaminy przez osoby z chorobą wieńcową powoduje wzmocnienie mięśnia sercowego i zwiększenie siły z jaką serce przepompowuje krew. Osobom z niewydolnością serca często przepisuje się środki diuretyczne, które zmniejszają obrzęki  tym samym obniżając znacząco stężenie tiaminy w organizmie. U osób cierpiących na cukrzycę lub na inne choroby niszczące układ nerwowy przyjmowanie witamina B1 łagodzi objawy drętwienia i mrowienia kończyn.

Dodatkowe korzyści: Witamina B1
wspomaga procesy trawienne i przynosi ulgę w niestrawnościach wraz z choliną i kwasem pantotenowym. Badacze sądzą, że niedobór tiaminy ma związek z chorobami psychicznymi i depresją, prawdopodobnie również poprawia pamięć u osób chorych na Alzheimera. Przyjmowanie dużych dawek witaminy B1 przez okres kilku tygodni przed operacją, może zapobiegać dezorientacji. Stosowana jest w leczeniu psychoz związanych z abstynencją alkoholową. Pacjenci z padaczką powinni przyjmować dodatkowe dawki tiaminy w celu tłumienia zaburzeń  myślowych, wywoływanych przez leki przeciwko padaczce.

Niedobór
Niewielkie niedobory mogą pozostać niezauważone. Najczęstsze objawy to depresja, osłabienie mięśni, drażliwość, utrata wagi i masy ciała. Duża awitaminoza B1 prowadzi do choroby beri-beri uszkadzając nerwy, mięśnie oko-ruchowe, upośledza umysłowo i w ostateczności powoduje zgon. Choroba ta występuje dziś niezwykle rzadko, głównie w krajach Azji, gdzie ludzie odżywiają się w dużej mierze łuskanym ryżem pozbawionym tiaminy.

Nadmiar
Nadmiar witaminy B1 wydalany jest wraz z moczem i nie obserwuje się działań niepożądanych związanych z jej nadmiarem.

Źródła Witaminy B1

Zawartość w 100 [g] lub [ml] produktu           [mg]
Drożdże 4,1
Pestki słonecznika 1,95
Kiełki pszenicy 1,76
Groch - suche nasiona 0,77
Orzechy pistacjowe 0,74
Fasola - suche nasiona 0,67
Szynka wieprzowa 0,68
Kasza gryczana 0,58
Mąka pełnoziarnista 0,54
Orzechy laskowe 0,43
Ryż naturalny - brązowy 0,40
Groszek 0,28
Wątroba 0,26
Chleb graham 0,23
Chleb razowy 0,18
Ziemniaki 0,12


Zapotrzebowanie i normy
Dla populacji polskiej według Instytutu żywności i żywienia


EAR - średnie spożywanie statystyczne
RDA - zalecane spożywanie
AI - wystarczające spożywanie


Uwagi i ciekawostki

  • Napoje takie jak kawa czy herbata (nawet bez kofeiny) obniżają zasoby tiaminy.
  • Przyjmowanie tiaminy przez osoby starsze obniża ciśnienie krwi, poprawia jakość snu, hamuje utratę masy ciała i zwiększa energię.
  • Badania z udziałem młodych kobiet cierpiących na niedobór tiaminy wykazały, że zażywanie dodatkowych dawek poprawia nastrój i samopoczucie, zwiększa energię i koncentrację.