Witamina B2 - ryboflawina


Witamina B2 zapobiega zaćmie i opóźnia jej pojawienie. Łagodzi zmiany skórne wywołane trądzikiem różowatym, przyspiesza proces gojenia ran. Łagodzi migreny oraz zmniejsza częstotliwość ich występowania.





Czym jest witamina B2
Witamina B2 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Bierze udział w przemianach aminokwasów, węglowodanów i tłuszczy w energię. Łatwo rozkłada się pod wpływem światła słonecznego. Przyjmowanie zbyt małych ilości tej witaminy sprzyja występowaniu niedoborów innych witamin z grupy B szczególnie ważnych u osób starszych i alkoholików. Odkryty pod mikroskopem żółtozielony składnik mleka zidentyfikowano jako ryboflawinę czyli witaminę B2.

Działanie witaminy B2
Witamina B2 pełni szereg rozmaitych funkcji w organizmie. Uczestniczy w syntezie hormonów tarczycy, przyczyniając się do prawidłowej przemiany materii, dostarczając również energię do komórek. Bierze udział w procesie tworzenia komórek układu immunologicznego zwalczając zakażenia. Podczas tworzenia czerwonych krwinek, które transportują tlen do komórek współdziała z żelazem. Ryboflawina jest niezbędna podczas procesów przekształcania witaminy B6 i PP w ich czynne postacie. Pomaga utrzymywać tkanki w zdrowiu, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowego wzroku. Dodatkowo z witaminy B2 powstają związki, które chronią komórki przeciwko działaniu wolnych rodników.

Znaczące korzyści: Witamina B2 chroni soczewki oczu jak i wiele innych tkanek organizmu wspomagając działanie antyutleniaczy. Przeciwdziała tworzeniu się zaćmy - czyli zmęczeniu soczewek. Zmniejsza częstotliwość występowania migrenie poprzez zwiększenie dostawy neuronów do mózgu.

Dodatkowe korzyści: Witamina
B2 leczy szereg zaburzeń skórnych takich jak trądzik różowaty i wykwity na skórze. Wraz z witaminą B6 i PP stosowana jest w terapii wielu chorób układu nerwowego takich jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane - łagodząc mrowienie i drżenie rąk. Stosowana również w przypadkach zmęczenia, lęków i stresu.

Niedobór
Może objawiać się pękaniem i zapaleniem kącików ust, zwiększa wrażliwość na światło słoneczne powodując łzawienie i pieczenie oczu. Powoduje suchość skóry na płatkach uszu, brwiach i w okół nosa. Może powodować osłabienie poprzez zmniejszenie liczby czerwonych krwinek.

Nadmiar
Nadmiar witaminy B2 wydalany jest wraz z moczem i nie obserwuje się działań niepożądanych związanych z jej nadmiarem.

Źródła witaminy B2

Zawartość w 100 [g] lub [ml] produktu         [mg]
Drożdże 11,9
Wątroba wieprzowa 2,98
Migdały 0,78
Jajko 0,54
Ser twarogowy tłusty 0,45
Grzyby 0,42
Łosoś 0,37
Ser chudy 0,34
Pstrąg 0,32
Makrela 0,28
Groch - nasiona suche 0,28
Ziarno słonecznika 0,25
Fasola - nasiona suche 0,23
Wołowina 0,20
Szpinak 0,18
Małże 0,16
Mleko pełnotłuste 0,16
Jogurt 0,14
Orzechy włoskie 0,13

Zapotrzebowanie i normy
Dla populacji polskiej według Instytutu żywności i żywienia


EAR - średnie spożywanie statystyczne
RDA - zalecane spożywanie
AI - wystarczające spożywanie


Uwagi i ciekawostki

  • Większość ludzi zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę B2 wraz piciem mleka i jedzeniem produktów nabiałowych.
  • Mleko wystawione na działanie światła słonecznego w ciągu kilku godzin traci około 75% witaminy B2 w nim zawartej. Dlatego mleko sprzedawane jest również w opakowaniach chroniących przeciwdziałaniu promieni słonecznych - kartonikach.