"Śniadanie najważniejszy posiłek dnia"
Takie hasło często głoszą fitnessowi celebryci dzisiejszych czasów, bez kompetentnego papierka. Osobiście nie uważam, aby był to najważniejszy posiłek dnia. To trochę jak wrzucenie wszystkich do jednego worka i podpisanie go tym hasłem. O wiele większe znaczenie ma posiłek po ciężkim treningu, aby zregenerować organizm i uzupełnić straty energetyczne. Jeśli nie wierzysz to spróbuj nie zjeść śniadania i zobacz jak się będziesz czuł za 3h, a jak się będziesz czuł za 3h bez posiłku po ciężkim treningu - ja przetestowałem kilkukrotnie :)
Ponieważ osoba, która zapropagowała to hasło, założyła że wszyscy ludzie, mają podobny harmonogram dnia i ćwiczą z taką samą intensywnością w postaci 15 minut leniwego wymachiwania nogą przed TV.
W fazie snu, organizm regeneruje się. W tym czasie większość składników odżywczych i rezerw jakie organizm zmagazynował, zużywana jest do regeneracji organizmu. Po przebudzeniu, organizm potrzebuje nowego paliwa, aby zasilać ciało i umysł na bieżące potrzeby. Część nadwyżki jest magazynowana, a część wydalana.
W przypadku osób, których aktywność fizyczna jest na niskim lub prawie zerowym poziomie, największe straty energetyczne następują po przespanej nocy. I faktycznie w przypadku tego grona osób, śniadanie można nazwać "najważniejszym" posiłkiem dnia.
Inaczej ma się sprawa w przypadku osób, których aktywność fizyczna znajduje się na wysokim poziomie. Po ciężkim treningu, (np. 1,5h ciężki trening siłowy połączony z kolejnymi 45 min cardio) straty energetyczne i potrzeba uzupełnienia składników energetyczno-budulcowych jest większa niż potrzeba zjedzenia śniadania - z punktu widzenia zapotrzebowania organizmu.
Czy warto jeść śniadanie ?
Oczywiście, że tak. Ważny jest fakt, że jeśli nie zjesz śniadania, w dalszej części dnia prawdopodobnie będą Ci towarzyszyły napady głodu. Przez co zjesz więcej, niż Twój organizm będzie w stanie przyswoić, do tego uzupełnienie energii z rana, pozwoli funkcjonować Ci znacznie dłużej bez uczucia głodu. Odżywione ciało i umysł jest sprawniejszy i wydajniejszy.
Śniadanie i posiłek po treningowy to okres, w którym można zjeść więcej niż w pozostałych posiłkach dnia. Do tego posiłki te mogą zawierać produkty, które uważane są za "mniej zdrowe". Straty energetyczne będą na tyle duże, że prawdopodobieństwo odłożenia "niezdrowego" jedzenia w tkance tłuszczowej, jest dużo mniejsze niż zjedzenie takich produktów w innych posiłkach dnia.
Również śniadanie odgrywają ważną rolę w okresie budowania masy mięśniowej. Jeśli go nie zjesz, znacznie trudniej będzie Ci uzupełnić odpowiedni poziom kalorii w ciągu dnia. Do tego aminokwasy zawarte w śniadaniu, będą chronić Twoje mięśnie przed katabolizmem.
Co robić jeśli nie jestem w stanie zjeść śniadania
Zdarza się tak, że organizm przyzwyczajony przez długi okres czasu do funkcjonowania bez śniadań, buntuje się kiedy próbujesz zjeść poranny posiłek. Nie jest obowiązkiem zjedzenie posiłku zaraz po wstaniu. Przyjmuje się, że bezpieczną granicą jest zjedzenie go, do godziny czasu od wstania.
- Jeśli ciężko znosisz jedzenie śniadań, zacznij od małej porcji. Nawet kęs będzie dobry na początek. Po kilku dniach będą to już dwa kęsy, aż dojdziesz do momentu, w którym śniadanie stanie się nieodzowną i przyjemną częścią dnia.
- Zwróć uwagę na obfitość kolacji. Bywa tak, że zjedzenie zbyt dużej kolacji, odbiera nam apetyt na śniadanie, ponieważ kolacja była zbyt duża i kaloryczna. Zgromadziliśmy wielki zapas energetyczny, a organizm sam stwierdza, że nie potrzebuje w takiej sytuacji porannej przekąski.
- Pamiętaj, że kawa i herbata hamuje apetyt. Wypicie na czczo małej czarnej lub zielonej, odbierze Ci w większym stopniu ochotę na poranne jedzenie.