Pierwszy raz na siłowni ? Cenne wskazówki

Wybierasz się pierwszy raz na siłownię ? Jeśli tak, to możesz mieć wątpliwości dotyczące tego, co powinieneś ze sobą zabrać, co jeść przed treningiem, jak często trenować i ile czasu poświęcać na jedną sesję. Co zrobić kiedy chce poćwiczyć na maszynach, ale te są ciągle zajęte ? Odpowiadam w tym artykule.






Co zabrać ze sobą na siłownię
1. Torba - Strój na zmianę, obuwie, ręcznik, woda, kosmetyki. Wszystkie te rzeczy zajmują nieco miejsca, dlatego warto zaopatrzyć się w sportową torbę. Co prawda mini torebki kobiet są nadzwyczaj pojemne, jednak spocone rzeczy po treningu, szybko zaparzą się kiedy będziemy przechowywać wszystko ściśnięte. Takie postępowanie doprowadza do tego, że obuwie i odzież szybko przesiąkają przykrym zapachem i później ciężko się go pozbyć. Duże torby mają znacznie lepszą filtrację, tym bardziej jeśli zostawimy je nieco uchylone.

2. Odpowiedni strój - Ubranie przede wszystkim powinno być wygodne. Zbyt ciasne spodnie lub koszulka, mogą ograniczać swobodę ruchów, przez co trening będzie mniej efektywny. Warto również wybierać odzież, w której czujemy się atrakcyjni, dzięki temu nie będziemy uciekali w najciemniejszy kąt, tam gdzie nikt nie patrzy. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia i ubrać się w taki sposób, aby było nam ciepło. Wyziębione ciało gorzej reaguje na trening i jest podatniejsze na doznanie kontuzji.

3. Obuwie
- Producenci prześcigają się tworząc to coraz doskonalsze modele obuwia sportowego. Buty na siłownie powinny mieć płaską podeszwę. Cena nie zawsze oznacza lepsze obuwie. Każdy z nas ma nieco inny chód i tym samym inne potrzeby. Najlepiej przymierzyć kilka typów obuwia przed zakupem i wybrać takie, w których czujemy się najlepiej. Pamiętaj również o czystych butach. Jeśli masz jedną parę obuwia, w których biegasz na dworze i ćwiczysz na siłowni, to zadbaj o czyste podeszwy przed wejściem na salę treningową.

4. Rękawiczki - Przede wszystkim pełnią rolę ochraniającą naskórek. Używanie sztang, hantli w długoterminowej perspektywie, owocuje odciskami na dłoniach, podobnie jak jazda na rowerze. Nie są obowiązkowe, ale jeśli dbasz o dłonie to warto je mieć. Wybieraj rękawiczki skórzane, a nie zamszowe. Zamsz ma większa tendencję do wyślizgiwania się, w skórzanych pewniej trzyma się hantle i sztangę.

5. Ręcznik - zupełna podstawa. Po pierwsze jest wymogiem, dzięki, któremu w mniejszym stopniu zużywa się tapicerkę przyrządów. Po drugie chroni nasza skórę przed zbieraniem bakterii z oparć. Polecam większe rozmiary ręczników. Zabierając mały ręczniczek, część naszego ciała będzie bezpośrednio stykać się z tapicerką pokrytą bakteriami innych ludzi...

6. Pas neoprenowy - dodatkowy gadget, który przyspiesza efekty redukcji tkanki tłuszczowej. Tutaj pisałem o nim więcej, klik--> Czy pas neoprenowy działa?

7. Pas usztywniający na kręgosłup - Zalecany jest osobom zaawansowanym, które chcą chronić odcinek lędźwiowy pleców przed doznaniem kontuzji przy podnoszeniu dużych obciążeń. Jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z siłownią to odradzam.

8. Dezodorant, kosmetyki, klapki, bielizna na zmianę, żel pod prysznic - Po zakończeniu treningu warto doprowadzić ciało do czystości, tym bardziej jeśli czeka Cię powrót przez miasto. Punkt ten można pominąć, jeśli mieszkasz blisko siłowni i wolisz wziąć prysznic w domu.

9. Woda - Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne w efektywnym trenowaniu. Należy wybierać wodę niegazowaną, najlepiej wysoko zmineralizowaną - dzięki temu lepiej uzupełniamy straty elektrolitów. Jeśli łapią Cię skurczę to prawdopodobnie wypiłeś za mało wody. Odradzam wody smakowe, które obfitują w cukier, spowalniając znacząco efekt spalania tkanki tłuszczowej.





Kilka wskazówek:
1. Kiedy trenować rano czy wieczorem ? - Pora treningu nie ma takiego znaczenia, jak systematyka trenowania o stałych porach. Nasz organizm przyzwyczaja się do danych godzin, przez co mamy więcej chęci i lepiej reagujemy na ćwiczenia. Jeśli zależy Ci na szybkiej utracie tkanki tłuszczowej to polecam krótki, 30 minutowy trening przed śniadaniem.

2. Jak długo powinien trwać trening ? - Jest kwestią indywidualną, zależną od stanu samopoczucia, ilości zgromadzonej energii, pogody, stopniem zaawansowania czy intensywności treningu. Przyjmuje się, że optymalna długość treningu dla osoby początkującej to 1h. Dobrym wyznacznikiem jest obserwacja samopoczucia po zakończeniu ćwiczeń. Jeśli będziemy czuć się mocno zmęczeni, senni to znaczy, że trening był za długi lub zbyt intensywny. Po optymalnym treningu powinna towarzyszyć nam energia i dobre samopoczucie. Jeśli ćwiczysz bez śniadania to trenuj od 20 do 40 minut.

3. Co jeść przed treningiem ? klik--> Co jeść przed treningiem.

4. Jak często przychodzić na siłownię ? - Osobom początkującym polecam 3 treningu w tygodniu, z co najmniej jednym dniem przerwy pomiędzy treningami. Np poniedziałek, środa, piątek. Organizm i nasze mięśnie muszą mieć czas na regenerację, to właśnie w tym czasie nasze mięśnie rosną i nabierają kształtów. Jeśli masz tylko czas ćwiczyć 3 dni pod rząd, to w pierwszym dniu skup się na treningu siłowym, w drugim na treningu aerobowym i w trzecim ponownie na siłowym lub na odwrót. Pierwszy - cardio, drugi - siłowy i trzeci ponownie cardio.

5. Chcę poćwiczyć na maszynach, ale te są ciągle zajęte - Prawda jest taka, że po zakończonej serii, nie powinniśmy przesiadywać na maszynie - tak jak to robi większość w ramach odpoczynku. Jeśli chcesz poćwiczyć na jakiejś maszynie, ale ta ciągle jest zajęta, wystarczy, że podejdziesz i zapytasz czy możesz się dołączyć i ćwiczyć na zmianę.. Takie grzecznościowe zapytanie jest zupełnym standardem i nikt nie ma prawa Ci odmówić.