Depresja - jak sobie zdrowo z nią radzić


Przez depresję każdego roku tysiące ludzi trafia do szpitala. Długotrwałe uczucie smutku, spadki energii, brak czerpania przyjemności z czynności, które kiedyś sprawiały radość. Taki stan skutecznie potrafi niszczyć zdrowie psychiczne. Brak leczenia depresji może prowadzić do poważnych komplikacji, a w zaawansowanym stadium do targnięcia się na własne życie. Na szczęście istnieją sposoby, aby zdrowo pozbyć się depresji.


Czym jest depresja
Depresja to coś o wiele większego niż smutny nastrój. To choroba, która wyniszcza nas od środka, wpływając na nasze życie psychiczne, umysłowe i fizyczne. Wpływa ona na samoocenę, osoba cierpiąca zaczyna postrzegać cały otaczający świat inaczej, a wykonywanie czynności dnia bieżącego staje się coraz większym problemem.

Istnieją różne rodzaje depresji, zaczynając od lekkiej melancholii utrzymującej się przez dłuższy okres czasu, poprzez zmiany nastroju od euforii do rozpaczy, aż po najgroźniejsze zaburzenia takie jak utrzymywanie stałego przygnębienia i smutku, które prowadzi do całkowitej niezdolności do funkcjonowania i samobójczych myśli.

Objawy depresji
  • Brak czerpania przyjemności z czynności, które sprawiały nam radość.
  • Długotrwały smutek i uczucie przygnębienia.
  • Ciągłe zmęczenie, problemy z zasypianiem, spadek energii.
  • Poczucie winy, bezradności, utrata poczucia wartości.
  • Skłonność do irytacji, brak kontroli nad nastrojem, płaczliwość.
Przyczyny depresji
Nie można mówić o jednej przyczynie depresji, chociaż naukowcy uważają, że przyczyną jest brak równowagi stężenia chemicznych neuroprzekaźników mózgowych, czyli substancji, które przesyłają sygnał z jednej komórki do następnej.

Mechanizmem wywołującym depresję mogą być zdarzenia życiowe np. śmierć ukochanej osoby, utrata pracy, problem, z którym nie potrafimy sobie poradzić i inne poważne sytuacje życiowe.
Te przyczyny należą do mechanizmów psychologicznych. Depresja może być również wywołana chemicznie/biologicznie np.alergie pokarmowe, brak składników odżywczych, reakcje na silne leki, nadużywanie alkoholu i narkotyków.

Popularną przyczyną depresji jest brak światła słonecznego. Co doskonale można zaobserwować częstymi stanami melancholii podczas szarych jesiennych dni. Na temat witaminy "D" pisałem już w tych artykułach: "Witamina D" oraz "Moc słonecznej kąpieli".

Jak sobie radzić zdrowo z depresją
Najlepiej zaatakować z trzech stron. Po pierwsze powinniśmy zdać sobie sprawę dlaczego jakaś sytuacja powoduje w nas tak negatywne reakcje, po drugie dołączyć do naszej diety produkty, które będą sprzyjały w prawidłowym funkcjonowaniu naszego mózgu i po trzecie wspomóc nasze hormony za pomocą aktywności fizycznej.

Aspekt psychologiczny
Łatwo napisać "zdać sobie sprawę", ale jak to ma się w praktyce i o co chodzi ? ano oto, że nasz mózg jest świetną maszynką, która projektuje iluzje, a kiedy rzeczywistość zderza się z iluzją, którą sobie sami stworzyliśmy, wtedy przychodzi wielkie rozczarowanie. Może zaprezentuje to na przykładzie. Załóżmy, że Ewa dostała po dwóch latach związku, kosza od Adama. Ewe ogarnął wielki smutek, rozczarowanie, płakała całe noce w poduszkę aż zapadła w depresję. Dlaczego Ewa jest smutna ? Dlatego, że jej mózg wytworzył iluzję - taką, że będą całe życie razem, że Adam jest najlepszy na świecie i nie znajdzie nigdy drugiego takiego, że można na niego liczyć, że jest taki kochany...I nagle w to co wierzyła (iluzja) zderzyło się z rzeczywistością. Adam okazał się kimś innym, cechy wartościowe dla Ewy, nie okazały się atrakcyjne dla Adama. Ewa błędnie założyła wiele rzeczy, a teraz cierpi. Iluzja kontra rzeczywistość.

Aspekt dietetyczny
Witaminy z grupy "B" oraz "C" - niski poziom w organizmie może mieć związek z depresją. Biorą one udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników w mózgu i mogą zwiększać skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Witaminy z grupy "B" znajdziemy w produktach zbożowych, jajkach, wątróbce, drożdżach, produktach mlecznych. Witaminę "C" znajdziemy w ziemniakach, dzikiej róży, porzeczce, papryce i wielu innych owocach.

Wapń i Magnez -  które koją nerwy, pozytywnie wpływając na układ nerwowy, pomagają w zasypianiu. Wapń znajdziemy w żółtych serach i produktach mlecznych. Magnez przede wszytskim w produktach zbożowych i orzechach.

Dziurawiec zwyczajny - można stosować zamiast syntetycznych leków roślinnych, szczególnie u osób starszych, które cierpią na skutki uboczne silnych antydepresantów. Badania pokazują, że dziurawiec jest bardzo skuteczny w leczeniu depresji i wcale nie ustępuję lekom konwencjonalnym. 

Łosoś, indyk, produkty mleczne -  W łagodnych stanach depresji może pomóc jedzenie mięsa indyka, łososia i produktów mlecznych. Zawierają one aminokwas tryptofan. Niskie stężenie tryptofanu obniża produkcję serotoniny - przekaźnika mózgowego odpowiedzialnego za regulację nastroju.

5-HPT -  To pochodna aminokwasu tryptofanu, który zwiększa stężenie serotoniny - patrz wyżej.

Aspekt wysiłku fizycznego
To jak wielką rolę odgrywa wysiłek fizycznym wie każdy, kto ćwiczył chociaż kilka razy. Wysiłek fizyczny połączony z optymalną dietą jest najlepszym zabezpieczeniem przed chorobami, zapewnia nam rześkość, utrzymuje nasze zdrowie fizyczne i psychiczne w co najmniej dobrej kondycji. Aspekt wysiłku fizycznego przy leczeniu depresji sprowadza się głównie do lepszego utlenienia mózgu oraz wytwarzaniu hormonów w tym serotoniny. To dzięki niej czujemy się szczęśliwi. Nawet po ciężkim dniu, uczucie które towarzyszy nam bezpośrednio po treningu okazuję się najlepszym zbawiennym lekarstwem. Problem, który był problemem, przestaje nim być, nagle odnajdujemy w naszej głowie rozwiązania, o których nie mieliśmy pojęcia :)