10 zasad zdrowego odżywiania



O naszym stanie zdrowia, witalności, samopoczucia i wyglądu od urodzenia do później starości w głównej mierze decyduje sposób żywienia. Istnieje wiele sposobów i wytycznych mówiących o tym w jaki sposób powinniśmy się odżywiać, aby nasz organizm zachował pełną sprawność. Dzisiaj przedstawiam Wam 10 przykazań zdrowego odżywiania, które są fundamentem utrzymania naszego organizmu w dobrej formie.

Zasada 1: Różnorodność spożywanych pokarmów.














Nasza dieta powinna być bogata w różnego rodzaju składniki odżywcze. Nie istnieje produkt, który zaspokajałby zapotrzebowanie na wszystkie witaminy, minerały, i składniki budulcowe. Dlatego tak ważna jest urozmaicona dieta.
            Zalecam spożywanie około 50 różnych produktów spożywczych miesięcznie podzielonych na 6 grup takich jak:
-Produkty zbożowe np. kasze, pieczywo, makarony
-Produkty pochodzenia mlecznego: np. sery i twarogi
-Mięsa, ryby oraz jaja
-Tłuszcze np. oleje roślinne tłoczone na zimno
-Warzywa
-Owoce


Zasada  2: Unikanie otyłości i aktywność fizyczna.













Utrzymanie prawidłowej wagi ciała chroni nasz organizm przed wieloma chorobami takimi jak np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca oraz oszczędza nasze stawy. Aktywność fizyczna sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi, pomaga spalać nadmiar kalorii jak i działa korzystnie na nasz organizm.


Zasada  3: Spożywanie produktów bogatych w błonnik.













Zboża, Kasze, pieczywa z pełnego ziarna, warzywa, owoce, zawierają błonnik, który reguluje pracę jelit, pomaga usuwać zalegające resztki z układu pokarmowego jak i chroni jelita przed chorobami nowotworowymi.


Zasada  4: Spożywanie produktów mlecznych.















Wapń jest składnikiem budulcowym kości. Wpływa na krzepliwość krwi, prawidłową pracę serca i układ nerwowy. Już 2 szklanki mleka dziennie lub 100 gram żółtego sera zaspokaja średnie dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Przy niedoborach wapnia organizm pozyskuje go z kości przez co dochodzi do odwapnienia kości i osłabia ich strukturę co prowadzi do osteoporozy.


Zasada  5: Spożywanie ryb.















Białko mięsa ryb jest łatwiej trawione przez nasz organizm niż mięso zwierząt hodowlanych. Przyswajalność białka rybiego przez organizm ludzki przewyższa białka zwierzęce, a to dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zalecam spożywanie ryb, głównie morskich co najmniej 2 razy w tygodniu.


Zasada  6: Spożywanie owoców i warzyw.















Zarówno warzywa jak i owoce są podstawowym źródłem witamin i minerałów. Zaspokajają głównie zapotrzebowanie na witaminę C, A, karoten oraz witaminy z grupy B. Z pośród mikroelementów ważną role odgrywa potas, który niezbędny jest do prawidłowej pracy serca. Składniki mineralne utrzymują w organizmie prawidłową równowagę zasadowo-kwasową.


Zasada  7: Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych.











Nasycone kwasy tłuszczowe występują głównie w tłustych mięsach. Ich nadmiar w surowicy krwi sprzyja podwyższonym poziomem złego cholesterolu i przyczynia się do chorób serca i układu krążenia.


Zasada  8: Unikanie cukrów rafineryjnych.
















Cukier rafineryjny

jak i syrop glukozowo-fruktozowy dodawany do większości produktów takich jak jogurty owocowe, soki, ciastka, słodycze, nie dość, że nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych to jeszcze zakłóca pracę wątroby, przestawia pracę organizmu na produkcję tkanki tłuszczowej, zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy podwyższa poziom złego cholesterolu (LDL), hamują wytwarzanie ATP w organizmie. Dodatkowo unikanie słodyczy chroni przed próchnicą i pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała. Polecam używanie cukrów w postaci miodu, stewii lub syropu klonowego.


Zasada  9: Ograniczenie spożywania soli















Sól zawiera sód, który spełnia bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, wpływając wraz z potasem na prawidłową gospodarkę wodną w organizmie. Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie jak i może być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo obciąża nerki poprzez słabsze wydalanie moczu z organizmu. Przeciętny człowiek dostarcza wystarczającą ilość sodu wraz ze zjedzonym pokarmem.


Zasada  10: Unikanie alkoholu












Alkohol jest bogatym źródłem energii (7kcal/1g.) Lecz są to puste kalorie nie zawierające żadnych składników odżywczych. Dodatkowo rozregulowuje gospodarkę wodną organizmu, sprzyja chorobom wątroby, nadciśnieniu tętniczemu jak i silnie uzależnia.

Sam przestrzegam wyżej wymienionych zasad i wiem, że między innymi dzięki nim utrzymuje swoje ciało w świetnej formie.